06 Luty
2014

Debata „Pracuj w… Pracuj jako…” – zobacz jak zmienia się rynek pracy w branży finansowej

Kariera, Citi Service Center, Citi Handlowy

16 stycznia wzięliśmy udział w debacie „Pracuj w… Pracuj jako…” zorganizowanej przez Uczelnię Łazarskiego dotyczącą przyszłości rynku pracy w branży finansowej. Naszym reprezentantem była Joanna Grzeszkowska, Szefowa Biura Wizerunku Pracodawcy, która rozmawiała z przedstawicielami Centrum Prawa Bankowego i Informacji Banku BPH SA oraz Raiffeisen Polbank. Zebraliśmy dziś dla Was najciekawsze wnioski z tej rozmowy

Rynek bankowy bardzo dynamicznie się zmienia, co jest silnie powiązane z upowszechnieniem się nowych technologii. Dostępność smartfonów, tabletów i mediów społecznościowych spowodowała zmianę oczekiwań klientów, którzy nie chcą już przeznaczać swojego czasu na wizyty w oddziałach. Wolą oni korzystać z usług bankowych zdalnie.

Nowe technologie, zmiany modelu obsługi klienta, outsourcing usług w dużej mierze wpłynęły na zmiany struktury zatrudnienia w bankach. Jeśli spojrzeć na dane liczbowe, to liczba zatrudnionych osób w sektorze finansowym w roku 2013 w porównaniu do 2009 lub 2010, zmalała jedynie o 1%. Oznacza to, że sektor bankowy nie tyle redukuje swoje zasoby, co zmienia komplet kompetencji jakich poszukuje u swoich pracowników oraz u kandydatów do pracy. Obecnie wysoko cenione są osoby komunikatywne, swobodnie korzystające z nowych technologii, ze znajomością języków obcych, głównie angielskiego ale dla niektórych stanowisk wymagana jest często znajomość innych mniej popularnych języków.

Banki zatrudniają coraz więcej osób do działów technologicznych, które wspomagają wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań systemowych.

Bardzo dynamicznie rozwija się także na świecie rynek tzw. Centrów Usług. Polska jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o liczbę osób zatrudnionych w tym sektorze w Europie Środkowo-Wschodniej (110tys. osób w ponad 400 Centrach Usług). W ciągu ostatnich 10 lat Centra Usług ewoluowały w stronę niezastąpionych jednostek wsparcia biznesu, zapewniających wysoki poziom wiedzy, umiejętności analitycznych i profesjonalizmu. Innymi słowy Centra Usług przeszły od stosunkowo prostych operacji, takich jak sprzedaż zdalna i prowadzenie infolinii, do bardziej skomplikowanych zadań włączając analizy, badania i budowanie modeli.

Według grupy analitycznej Everest, Polska jest najbardziej dojrzałą lokalizacją offshoringową w Europie i jedną z 5 czołowych na świecie - obok Brazylii, Indii, Chin i Filipin. W Polsce lokowanych jest coraz więcej centrów o znaczeniu strategicznym dla korporacji międzynarodowych, które są kluczowymi ośrodkami serwisowymi na Europę czy szerzej - na region EMEA.

Citi wpisuje się w ten trend i również konsekwentnie rozbudowuje swoje centrum usług – Citi Service Center Poland. Od 2010 roku zwiększyliśmy zatrudnienie z 1000 do ponad 2400. Ponadto w ramach grupy Citi w Polsce tylko w ciągu kolejnych 12 miesięcy otwartych zostanie ponad 1000 nowych miejsc pracy.

Debata „Pracuj w… Pracuj jako…”

Cofnij